naglowek

Wspomnienia z wakacji

oboz JAMNowy rok szkolny rozpoczęty, ale my wracamy jeszcze wspomnieniami do czasu wakacji, kiedy to w dniach 22-31 lipca 2013 trzydziestoosobowa grupa absolwentów Jezuickiej Akademii Magis z Gdyni, Wejherowa i Kartuz uczestniczyła w obozie edukacyjno-wypoczynkowym w Przywidzu. Dla niektórych był to jedyny wakacyjny wyjazd. Młodzież brała udział w warsztatach piaskowania szkła, wikliny papierowej, papieru czerpanego, warsztatach garncarstwa oraz pieczenia chleba. Nieodzowne były też działania aktywne: dzień wodniaka, marsze na orientację, wizyta w wiosce indiańskiej, zajęcia z końmi. Pogoda dopisała, wszyscy wrócili zadowoleni.

Projekt, który zmienił słabego ucznia w prymusa

Zakonczenie1Gdynia, 22 czerwca 2013 - Szkoły podstawowe, zaprzyjaźnione z prowadzoną przez jezuitów Fundacją Magis, odnotowały, że co roku średnia ocen z egzaminów jest coraz wyższa. A nawet niektórzy bardzo słabi uczniowie stali się prymusami. Według nauczycieli z trzech szkół z Gdyni, Wejherowa i Kartuz, to zasługa prowadzonego od 2011 roku programu Jezuicka Akademia Magis.

Należałoby dodać, że sukces ten był możliwy dzięki nauczycielom i wolontariuszom, którzy stworzyli klimat sprzyjający wszechstronnemu rozwojowi ponad 80 uczniów. Zapalili ich do nauki, nauczyli pracy w zespole, wzbudzili ciekawość świata i odwagę w samodzielnym poszukiwaniu wartościowych relacji. Dzisiaj, 22 czerwca 2013, realizowany przez Fundację Magis projekt dobiegł końca, a każdy uczestnik, wraz z dyplomem, otrzymał pamiątkowy pen drive w kształcie bransolety. Uczniowie wezmą jeszcze udział w wakacyjnym obozie naukowo-wypoczynkowym. Mimo zakończenia projektu, dofinansowanego przez anonimowych darczyńców z Niemiec, Fundacja Magis chce nadal kontynuować programy edukacyjne i rozwojowe dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, aby jak najwcześniej obudzić w nich lidera, kompetentnego i wrażliwego na potrzeby innych. Na zdjęciu: uczniowie słuchają wskazówek zawodowego kucharza jak przygotować poczęstunek na zakończenie projektu. Przygotowany przez uczniów catering nie tylko smakował ale również pięknie wyglądał.

Czytaj więcej: Projekt, który zmienił słabego ucznia w prymusa

Poznaj świat chemii - Gdynia, 13 czerwca 2013

13czerwca dymDnia 13 czerwca 2013 w Gdyni, na zajęciach dla dzieci zatytułowanych "Poznaj świat chemii" mieliśmy komplet uczestników.

Do zajęć prowadzonych przez panią dr Magdalenę Bogalecką dołączył ojciec duchowny Gimnazjum i Liceum Jezuitów, Marek Rosłoń SJ, który również zademonstrował kilka "wybuchowych" sztuczek.

Organizowane przez Fundację Magis krótkie zajęcia warsztatowe dla dzieci mają na celu rozbudzenie w nich pasji do nauki i zamiłowania do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Kolejne spotkania odbędą się w przyszłym roku szkolnym. Serdecznie zapraszamy Najmłodszych wraz z opiekunami.

W okresie wakacyjnym możemy poprowadzić podobne zajęcia dla zorganizowanej grupy dzieci lub młodzieży przebywającej w Trójmiescie na obozach i koloniach letnich. Jesteśmy do dyspozycji.

Czytaj więcej: Poznaj świat chemii - Gdynia, 13 czerwca 2013

Wychowujemy w kluczu jezuickim dzięki darczyńcom

10 11czerwca 1W dniach 10-11 czerwca 2013 w Jastrzębiej Górze odbyło się spotkanie robocze osób odpowiedzialnych za fundraising w Gimnazjum i Liceum Jezuitów, Centrum Arrupe, Fundacji Magis oraz Edukacyjnej Klinice. Na spotkaniu obecny był również Robert Wawer SJ, kierujący biurem rozwoju Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Dziesięcioosobowa grupa pracowała pod kierunkiem Marii Olszewskiej z Fundacji CREDU oraz Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, a także wysłuchała propozycji współpracy z firmą Whitefox. Spotkanie w Jastrzębiej Górze zainicjowało projekt fundraisingowy, którego misją jest inwestowanie w przyszłych liderów, kompetentnych i wrażliwych na potrzeby innych. Liczymy na to, że uda nam się pozyskać wielu darczyńców, którzy podobnie jak jezuickie instytucje edukacyjne, chcą wspierać wszechstronny rozwój człowieka począwszy od wczesnych lat szkolnych po uczenie się przez całe życie.

Konkurs "Malarze hiszpańskojęzyczni i ich dzieła"

Plast Hiszp z tekstem

Czytaj więcej: Konkurs "Malarze hiszpańskojęzyczni i ich dzieła"

Poznaj świat chemii - zajęcia dla dzieci

Świat chemiiZapraszamy dzieci na zajęcia zatytułowane POZNAJ ŚWIAT CHEMII, które odbędą się 13 czerwca 2013 /czwartek/ w godz. 17.30–19.00 w Gdyni (ul. Tatrzańska 35). Cena: 19 zł od dziecka z rodzicem lub opiekunem. Prowadząca: dr Magdalena Bogalecka. Zajęcia są kierowane do dzieci w wieku 6-11 lat, które wraz z rodzicem lub opiekunem, pod kierunkiem osoby prowadzącej będą wykonywały proste doświadczenia chemiczne. Celem spotkania jest nie tylko dobra zabawa, ale wyrabianie umiejętności obserwacji oraz samodzielnego i prawidłowego myślenia oraz formułowania wniosków, a także kształtowania dociekliwości badawczej właściwej dla nauk przyrodniczych. Istnieje dodatkowo możliwość zamówienia zajęć przez szkoły podstawowe i przedszkola. Zdjęcia z poprzednich zajęć ZOBACZ TUTAJ.

Zgłoszenia prosimy kierować do: Fundacji Magis tel. 58 661 65 56; 664-92-52-52 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Projekt Jezuicka Akademia Magis dobiega końca

jamGdynia: 18 maja 2013

Trzyletni projekt Jezuicka Akademia Magis, realizowany w Kartuzach, Wejherowie i Gdyni, dobiega końca. Dziś odbyły się ostatnie lekcje, a w najbliższą sobotę (25 maja) wychodzą uczniowie na wspólną wycieczkę. Uroczyste zakończenie zajęć planujemy na 22 czerwca 2013. Natomiast obóz wypoczynkowo-edukacyjny odbędzie się w dniach 22-31 lipca w Przywidzu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym stworzymy program, który będzie dalej wspierał uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej w ich wszechstronnym rozwoju. Na zdjęciu obok: jedna z grup po zajęciach z kreatywnego myślenia.

O Fundacji Magis w Radiu Gdańsk

festyn-jezuici-gdyniaWzgórze św. Stanisława Kostki to niepozorne, położone na uboczu Gdyni miejsce, w którym dzieje się naprawdę wiele. Oprócz Fundacji Magis istnieje tu m.in. Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej, Gimnazjum i Liceum Jezuitów, Centrum Arrupe, Parafia pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, Edukacyjna Klinika, Nowicjat Jezuitów, Wspólnota Sióstr Sacre Coeur. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co tu robimy to zapraszamy do wysłuchania audycji Magdaleny Świerczyńskiej z Radia Gdańsk.

Na zdjęciu: Coroczny festyn na Wzgórzu św. Stanisława Kostki.

Feryjna wyprawa do Gdańska

Teatr MiniaturaGdańsk: 19 lutego 2013 - Dzieci z gdyńskiej grupy Jezuickiej Akademii Magis, pod opieką pani Ewy Świeczkowskiej (dyrektorki biura Fundacji Magis) oraz wolontariuszki Ewy Burczyk, odwiedziły Centrum Hewelianum oraz interaktywną wystawę ENERGIA - NIEBO - SŁOŃCE. Po przygodach naukowych przyszedł czas na kulturę i sztukę, której zasmakowały dzieci zwiedzając kulisy Teatru Miniatura. W tym roku kończy się projekt JAM i liczymy, że nasi dobroczyńcy włączą się w kontynuowanie rozpoczętych przed dwoma laty zajęć dla dzieci, już nie w formie projektu lecz jako stałego programu.

 

Spotkanie z nauczycielami Jezuickiej Akademii Magis z Wejherowa

jezuicka akademia magisWejherowo: 1 lutego 2013 - Prezes Fundacji Magis, Wojciech Żmudziński SJ, oraz Dyrektor Biura Fundacji, Ewa Świeczkowska, złożyli wizytę w Szkole Podstawowej im. Męczenników Piaśnicy w Wejherowie. Wraz z nauczycielami zaangażowanymi w program Jezuickiej Akademii Magis dokonali ewaluacji dotychczasowych działań oraz rozmawiali o perspektywach na przyszłość.

 

Wolontariusze Jezuickiej Akademii Magis

jezuicka akademia magisGdynia: 29 stycznia 2013 - We wtorkowe popołudnie gdyńscy wolontariusze z Jezuickiej Akademii Magis rozmawiali o dalszych perspektywach programu dla uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej realizowanego przez Fundację Magis. Zapoznali się także z możliwością wyjazdu do Kirgizji.

Nowi wolontariusze są zawsze mile widziani i nigdy nie zabraknie im pracy i możliwości rozwoju.

 

Przed świętami Bożego Narodzenia

Jezuicka Akademia MagisGdynia: 15-17 grudnia 2012 - W ostatni przedświąteczny weekend uczniowie z programu Jezuickiej Akademii Magis świczyli swój angielski i uczyli się występować przed kamerą a w poniedziałkowy wieczór dzieci uczestniczące w terapii pedagogicznej naszej Edukacyjnej Kliniki w Gdyni, wspólnie z młodzieżą z grupy teatralnej, przygotowywały się do świąt Bożego Narodzenia.

 

Opowieści o Madagaskarze

MadagaskarGdynia: 7 grudnia 2012 - W sali konferencyjnej Centrum Arrupe dwadzieścia kilka osób wzięło udział w spotkaniu o Madagaskarze, na którym Daniel i Dominik opowiadali o problemie niedożywienia mieszkańców Madagaskaru. Pracując na Wyspie Lemurów, jako animatorzy młodzieżowej kultury, prowadzili także własne badania, z których wynika, że połowa malgaskich dzieci jest niedożywiona i często nie ma możliwości korzystania z opieki medycznej i publicznej edukacji. Uczestnicy spotkania zapoznali się z realiami panującymi na Madagaskarze i z pięknem tamtejszej przyrody, dowiedzieli się więcej o kulturze tego egzotycznego kraju, o panujących tam zwyczajach oraz poznali potrzeby mieszkających tam ludzi.

Kolejne zajęcia z chemii

chemiaGdynia: 1 grudnia 2012 - Fundacja zorganizowała w Gdyni spotkanie dla dzieci zatytułowane "Poznaj świat chemii". Poprowadziła je dr Magdalena Bogalecka i jak zwykle zadziwiła nie tylko dzieci ale także rodziców.

O kolejnych zajęciach dla najmłodszych będziemy informowali na naszej stronie internetowej.