naglowek

Kolory dźwięków

tecza

„Kolory dźwięków” to 7 spotkań warsztatowych dla dzieci w wieku 6-8 lat, których celem jest szeroko pojęty rozwój muzyczny dzieci oraz doświadczanie przez nie rozmaitych, możliwie jak najszerszych, aspektów muzyki, definiowanej zarówno w sposób formalny (rytmika, dynamika, melodyka), jak i potoczny (dźwięki „natury”, z otoczenia). Każdy warsztat ma swoją unikalną tematykę wiodącą, poprzedzaną każdorazowo krótkimi ćwiczeniami rozgrzewającymi. Podczas wszystkich spotkań warsztatowych, praca ma charakter indywidualny i grupowy, dzięki czemu uczestnicy mają możliwość doświadczania samodzielnego poczucia sprawstwa, jak również rozwijania umiejętności muzycznych we współpracy w grupie. Ważnym elementem warsztatów jest ich komponent twórczy – dzieci są zarazem wykonawcami, jak i inicjatorami, „reżyserami” poszczególnych zadań.

Pierwsze zajęcia rozpoczynamy 22 listopada 2014!!!

Liczebność grupy: 10 osób
Ilość spotkań warsztatowych: 7 jednostek po 1,5 h; sobota 10.00–11.30

Koszt pojedynczych zajęć: 27 złotych
Istnieje możliwość uczestnictwa w pełnym bloku spotkań, jak również w dowolnie wybranych jednostkach (elastyczna konstrukcja tematyczna warsztatów)

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

22.11.2014 Spotkanie 1.: Budzimy muzykę, która drzemie w nas!

Warsztat obejmuje ogólnorozwojowe ćwiczenia umuzykalniające, głównie z  zakresu kształcenia słuchu, rytmiki, dynamiki, melodyki oraz harmoniki, połączone z elementami muzykoterapii.

6.12.2014 Spotkanie 2.: Zrób to sam – mały muzyk i twórca.

 Warsztat obejmuje samodzielne wykonanie instrumentów muzycznych z odpadów oraz wspólne odegranie na nich jednego utworu muzycznego.

10.01.2015 Spotkanie 3.: Co mamy w gardle? Głos i jego zastosowania.

Warsztat wokalny ukierunkowany na ćwiczenie aparatu mowy, ćwiczenia tonalne i głosu, połączone ze śpiewaniem i wydobywaniem dźwiękonaśladowczych tonów.

24.01.2015 Spotkanie 4.: Świat i muzyka. Nasze otoczenie muzyczne.

 Warsztat rozwijający świadomość dźwięków w otoczeniu, ich percepcję oraz wyodrębnianie (warsztat częściowo odbywa się na zewnątrz i połączony jest ze zbieraniem próbek nagraniowych, z których następnie grupa tworzy krajobraz dźwiękowy).

21.02.2015 Spotkanie 5.: Muzyka i obraz. Komponujemy rzeczywistość.

 Warsztat plastyczny obejmujący tworzenie obrazu/krajobrazu wizualnego otoczenia w oparciu o jego krajobraz dźwiękowy (z wykorzystaniem nagranych na spotkaniu 4. próbek).

28.02.2015 Spotkanie 6.: Mały kompozytor - twórca piosenki.

 Warsztat polegający na wcieleniu się przez dzieci w rolę kompozytorów i autorów tekstu piosenki, którą na końcu wspólnie wykonują. Spotkanie obejmuje zapoznanie się ze strukturą piosenki oraz zasadami tworzenia prostych utworów; umożliwia rozwój językowy w zakresie fonologii (tworzenie rymów i rytmów) oraz rozwój poczucia indywidualnego sprawstwa.
                   

14.03.2015 Spotkanie 7: Dźwięk, słuch… ruch!

 Warsztat, w oparciu o interdyscyplinarne ujęcie dźwięku, nastawiony jest na rozwój koordynacji wzrokowo – słuchowej. Obejmuje elementy tańca i naukę prostych figur ruchowych.